ბიზნესისა და ეკონომიკის ცენტრისა და ასოციაცი „მშვიდობიანი და საქმიანი კავკასიის“ ორგანიზებით გაიმართა კონფერენცია
2010 წლის 5  მარტს ბიზნესისა და ეკონომიკის ცენტრისა და ასოციაცია „მშვიდობიანი და საქმიანი კავაკასიის“მიერ  საქართველოს პარლამენტის ტერიტორიული მთლიანობის აღდგენის საკითხთა დროებითი კომისიის მხარდაჭერით გაიმართა წარმომადგენლობით კონფერენცია თემაზე: „დიალოგი საქართველოს ხელისუფლებასა და სამოქალაქო საზოგადოებას შორის აფხაზურ და ოსურ მხარეებთან ურთიერთობათა დარეგულირების საკითხებზე“.
კონფერენციაში მონაწილეობდენ საქართველოს პარლამენტის, მთავრობის, შესაბამისი სამინისტროებისა და ეროვნული უშიშროების საბჭოს წარმომადგენლები, ასევე წამყვანი არასამთავრობო, ბიზნეს ორგანიზაციები და აღნიშნულ სფეროში მომუშავე დამოუკიდებელი ექსპერტები.
კონფერენციაზე წარმოდგენილ იქნა ერთი წლის მანძილზე ბიზნესისა და ეკონომიკის ცენტრში ჩამოყალიბებული სამუშაო ჯგუფების მიერ შემუშავებული ანგარიშები შემდეგ საკითხებზე: ადმინისტრაციულ საზღვრებზე გადაადგილების მოწესრიგება, ეკონომიკური და ჰუმანიტარული თანამშრომლობის შესაძლებლობები და პერსპექტივები მხარეებს შორის და კავკასიური ფაქტორების ანალიზი საქართველოში არსებულ კონფლიქტურ რეგიონებთან მიმართებაში.
კონფერენციის მეორე ნაწილი მთლიანად დაეთმო საქართველოს მთავრობის სტრატეგიის ოკუპირებულ ტერიტორიებთან მიმართებაში განხილვას, ასევე აღნიშნული დოკუმენტის შემდგომი სამოქმედო გეგმის განხორციელების შესაძლებლობებს და მედიის როლს კონფლიქტის საკითხების გაშუქებისას.
კონფერენციაზე ხაზგასმით იქნა აღნიშნული, რომ ხელისუფლებასა და არასამთავრობო ორგანიზაციებს შორის კოორდინაცია უფრო აქტიურად უნდა გაგრძელდეს, მსგავსი ფორმატების მეშვეობით, რაც ხელს შეუწყობს ხელისუფლებასა და სამოქალაქო სექტორს შორის ეფექტური დიალოგის წარმართვასა და სტრატეგიის ფარგლებში შემუშავებული სამოქმედო გეგმის განხორციელებას.

Business and Economic Centre and Association “Peaceful and Business Caucasus” held a conference
March 5, 2010 Business and Economic Centre and Association “Peaceful and Business Caucasus” held a conference with the assistance of Temporary Commission on Territorial Integrity Issues held a representative conference on “The Dialogue between the Government of Georgia and Non-State Actors on confidence building with Abkhazian and Ossetian sides”.
The representatives of the Parliament and Government of Georgia, relevant ministries and the National Security Council, chief NGOs, business associations and independent experts took part in the conference.
The conference presented the reports elaborated by the BEC-formulated work groups for the past year. The reports concerned the settlement of movement of people through administrative borders, opportunities of economic and humanitarian partnership between the conflicting sides and the analysis of Caucasian realities in terms of the conflict zones of Georgia.
The second part of the conference was completely devoted to the National Strategy of the Government of Georgia with regard to the occupied territories. The conference also focused on the execution opportunities of the action plan of the document and the function of the mass media in terms of coverage of the conflict issues.
It was pointed out that similar meeting formats should be used to intensify the coordination between the Government and NGOs. This will contribute to an efficient dialogue between the Government and civil sector and the execution of the action plan elaborated on the basis of the National Strategy.